הכול על אסבסט

למרות שאנחנו מוקפים אסבסט בדרכים שונות, כולנו מודעים לעובדה שמדובר בחומר מסוכן אשר יש להימנע כמה שיותר להיות בקרבתו. אנחנו יכולים למצוא אסבסט באתרי בנייה ובמבנים קיימים, כלי רכב ישנים, אמצעי מיגון שונים בעיקר כאלה שמיועדים להגם עלינו מפני שריפות, מוצרי אינסטלציה, חשמל ועוד.

עצם העובדה שישנו הרבה מאוד שימוש באסבסט סביבנו הוא איננו מקרי, שכן עד שנות השמונים-תשעים, איש לא חשב שמדובר בחומר מסוכן לאדם והוא נחשב לחומר זול ופשוט. אך החל משנות התשעים כאשר מחקרים גילו שמדובר בחומר מסרטן, וכן בחומר שגורם למחלות בריאות, אז החלו לחוקק חוקים נגד שימוש באסבסט ועד שנת 2005 נאסר כל שימוש בו לכל צורך. בישראל ישנן כיום תקנות בטיחות שונות ורבות מטעם המשרד להגנת הסביבה אשר מונעות שימוש בו או עבודה בסביבתו.

גגות אסבסט

חשוב לציין השימוש באסבסט הוא מסוכן לא רק כך הוא מגיע בלוחות או חלקים שלמים, אלא גם כאשר הוא מתפורר, כאשר החומר נישא באבק הוא עלול להיכנס לריאות ולגרום לנזק בקנה הנשימה וכתוצאה מכך למחלות שונות וקשות.

מהו אסבסט?

אסבסט הוא למעשה מינראל אשר ניתן למצוא אותו בטבע, בסלעים מסוגים שונים. מדובר בחומר ייחודי שכן הוא עמיד לאש, חום ומים, דבר שגרם לאנשים מתרבויות שונות לעשות בו שימוש מקיף בעקבות כך. סיבי אסבסט מתערבבים לא פעם בבטון ובסיבי בד, הם יוצרים בידוד לחוטי חשמל ומאפשרים גם ליצור בגדים חסינים מאש וממים.

במהלך השנים, בעיקר בשנות השישים, הרבה לפני שנאסר כל השימוש באסבסט, נבנו שיכונים רבים באמצעות חומר זה, מאחר ומדובר בחומר זול יחסית, נוח לבנייה בעל חוזקה ותכונות מגוונות ניתן היה לבנות בנייה מאסיבית במקרים דחופים, בעיקר כשהיה צריך לשכן מהגרים שלא נמצא להם מקום מגורים אחר. במהלך השנים כאשר התברר שמדובר בחומר מסוכן, אז נהרסו אותם בתים ונבנו במקומם בתים חדשים.  כמו כן סולקו לוחות אסבסט ממקומות רבים בהם היו מותקנים. מאחר ובעבר נעשה בהם שימוש רב, היה צורך לפרק ממקומות רבים את הלוחות והמבנים בכלל ולבנות במקומם דברים חדשים.

כיצד עובדים עם אסבסט?

לפני שמתחילים לעבוד עם אסבסט יש להצטייד במיגון מתאים אשר ישמור על קנה הנשימה, יש ללבוש בגדי עבודה חד פעמיים אשר ניתן לזרוק אותם בסיום העבודה מאחר ולא יהיה ניתן לעשות בהם שימוש חוזר בצורה בטוחה. כמו כן יש להשתמש בכלי עבודה ואמצעי בטיחות מתאימים לעבודה על גגות בשביל שיהיה ניתן לפרק אותם בקלות.

בתחילת העבודה יש להרטיב את הלוחות כך ממזערים את שחרור סיבי האסבסט, כמו כן יש לפרוס ניילונים עבים על הרצפה, הם יקלטו את האבק אשר נושר מהלוחות בעת שאנחנו מפרקים אותם. אחרי שאנחנו מפרקים את הלוחות, אסור לשבור אותם או לזרוק אותם. יש לסלק אותם וכן את כל החומרים בהם השתמשנו בעת העבודה בשביל שאף אחד לא יגע בהם.

 

 

Call Now Buttonלחץ ליעוץ